Jurajskie Szlaki

Wydarzenie Plenerowe: „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności – Tobruk 1941. Przystanek Żywej Historii”

Oddział IPN w Krakowie oraz Gmina Klucze, we współpracy z wiodącymi grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski, mają zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie plenerowe pod nazwą „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności – Tobruk 1941. Przystanek Żywej Historii”.

Partnerzy wydarzenia:

  • 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej
  • Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy Klucze
  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach

O wydarzeniu: Wydarzenie nawiązuje do długotrwałej obrony twierdzy Tobruk, trwającej od 10 kwietnia do 10 grudnia 1941 roku, oraz do walk toczonych przez Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich w rejonie Gazali podczas kampanii afrykańskiej II wojny światowej. Obrońcy twierdzy – Brytyjczycy, Hindusi, Australijczycy, Nowozelandczycy oraz Polacy, Czesi i Słowacy – przez wiele miesięcy odpierali ataki armii włoskiej i niemieckiej, przechodząc do historii jako „Szczury Tobruku”.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie zaprezentuje najciekawsze propozycje edukacyjne i przybliży publiczności projekt IPN „Szlak Nadziei”. Swoje stanowisko zaprezentują także 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz lokalne organizacje i stowarzyszenia.

Atrakcje: Podczas rekonstrukcji historycznej wystąpi 160 rekonstruktorów odtwarzających formacje polskie, angielskie, australijskie, francuskie, niemieckie i włoskie, które walczyły w Afryce Północnej oraz na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych w latach 1940–1943. Wśród sprzętu zobaczymy czołgi oraz inne pojazdy z okresu walk w Tobruku.

Program wydarzenia:

12 lipca (piątek)

  • 17:00 – 20:00 – Przybycie pierwszych Grup Rekonstrukcji Historycznej i ustawienie dioram historycznych.

13 lipca (sobota)

  • 10:00 – 18:00 – Dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznej
  • 12:00 – 18:00 – Strefa edukacyjna IPN oraz partnerów wydarzenia
  • 18:00 – Rekonstrukcja Historyczna – Tobruk 1941

14 lipca (niedziela)

  • 10:00 – 16:00 – Dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznej
Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności - Tobruk 1941. Przystanek Żywej Historii Pustynia Błędowska 2024

A tak było w 2023 roku: https://www.pustyniabledowska.pl/fotorelacja-czesc-ii-inscenizacja-szlaki-nadziei-odyseja-wolnosci-tobruk-1941-pustynia-bledowska/