Jurajskie Szlaki

Pierwsze wzmianki o wsi Bydlin pochodzą z początku XII wieku. To tutaj, na wzgórzu Św. Krzyża wznosił się myśliwski zamek obronny który powstał w XIV lub XV wieku na zlecenie rodziny Toporczyków. Później zamek przeszedł na własność bogatych mieszczan krakowskich – Bonerów. Kolejnym właścicielem budowli został Jan Firlej, który przebudował zamek na zbór ariański. Syn Jana Firleja – Mikołaj – odrestaurował budowlę i przywrócił jej charakter katolicki.

W XVII wieku zamek został zburzony przez podążającego na Częstochowę szwedzkiego generała Mullera. Na przełomie XVII i XVIII wieku zamek był po kolei w rękach Stanisława Warszyckiego, potem rodziny Męcińskich. Stopniowo jednak zamek popadał w ruinę.

W chwili obecnej ruiny zamku zajmują powierzchnię 20 x 8 metrów – pozostały same ściany zewnętrzne o wysokości około 7 metrów. Obszar obok zamku to miejsce bitwy Legionów Polskich (17-18 listopada 1914 r.)

Droga prowadząca do zamku jest oświetlona. Podążając nią mijamy rekonstrukcję okopów i fortyfikacji polowych z bitwy Legionów.

Zamek w Bydlinie - ścieżka
Zamek w Bydlinie - tablica informacyjna przy parkingu.
Bydlin fortyfikacje, okopy